Czy w Internecie można stawiać zakłady ?

Poradnik dla początkujących graczy zakładów bukmacherskich brzmi następująco. Po pierwsze musimy zdecydować gdzie będziemy zawierali zakłady bukmacherskie. Może to być zarówno Internet (nowoczesne rozwiązanie) czy też stacjonarne punkty przyjmowania zakładów (przeznaczone raczej dla osób, które nie mają dostępu do Internetu lub też nie potrafią się w nim odnaleźć).

Gra przez Internet jest (niesłusznie) utożsamiana z łamaniem prawa. Otóż niektórzy bukmacherzy działający w Polsce i posiadający zezwolenie Ministerstwa Finansów (jak choćby STS, Fortuna czy Totomix) oferują również swoje zakłady przez Internet. Zawierając zakłady za pośrednictwem tych firm przez Internet – nie łamiemy prawa.

Co do gry u innych bukmacherów, sytuacja jest nieco dziwna. Z jednej strony grając na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie możemy zawierać zakładów z innymi podmiotami (jak Betclic, Bet365 czy inni dobrze znani bukmacherzy). Tak przynajmniej twierdzi polskie prawo. Całkiem inaczej twierdzi prawo Unii Europejskiej – które wręcz przeciwnie zezwala na wolność towarów i usług, więc jeśli jakiś bukmacher posiada siedzibę na Malcie to nic nie stoi na przeszkodzie byśmy u niego LEGALNIE zawierali zakłady. Co ciekawe, prawo Unii Europejskiej jest prawem nadrzędnym nad polskim, czyli to przepisy Unii są przepisami prawidłowymi. O tym jednak zdają się zapominać (lub nie wiedzieć) urzędnicy w Polsce. Zostaje nam jedynie głośno westchnąć.

zakłady

Czy zatem można grać w Internecie na zakładach bukmacherskich ? Jak najbardziej tak. Czy u wszystkich bukmacherów ? Teoretycznie tak, praktycznie może być różnie, szczególnie jeśli doczepi się do nas jakiś urzędnik. Najczęściej ma to miejsce wtedy kiedy wygrywamy dużo pieniędzy. Problem polega nie tylko na prawnym zezwoleniu na zakłady, ale również fakcie, że bukmacherzy zagraniczni nie płacą u nas podatków, co jest już poważnym problemem. Wszak nie możemy osiągać nieopodatkowanego przychodu, więc teoretycznie wszystkie przychody z zakładów bukmacherskich powinniśmy opodatkować na własną rękę, wpłacając do Urzędu Skarbowego stosowną kwotę.