Porażki faworytów się nie zdarzają?

Jednym z najczęstszych powodów niepowodzenia początkujących graczy zakładów bukmacherskich jest zbytnia ufność w to, że porażki faworytów się nie zdarzają. Ten kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze światem zakładów bukmacherskich zakłada, że po pierwsze posiada ogromną wiedzę na temat sportu (a nie zakłada, że bukmacher zatrudnia prawdziwych specjalistów, którzy znają się na tym lepiej, a po drugie wykorzystują komercyjne narzędzia zwiększające ich szanse), a po drugie początkującemu graczowi wydaje się, że przecież na pewno zarobi pieniądze, bo potrafi dobrze określić faworyta w spotkaniu.

Problemem jest jednak to, że często kursy są zaniżone względem prawdopodobieństwa rzeczywistego. Ma to związek z istnieniem marży bukmacherskiej, która właśnie stanowi „prowizję” na rzecz przewagi bukmachera. Jeśli szansa na jakiś wynik wynosi 50 % to kurs powinien wynosić 2.0, a tyle nie wynosi. Różnica pomiędzy oferowanym kursem, a tym, który byłby uczciwy to różnica wynikająca z istnienia marży bukmacherskiej.

System do obstawiania zakładów dla początkujących graczy brzmi zazwyczaj jednakowo – wybiorę sobie takie drużyny jak Real Madryt, Manchester City, Arsenal Londyn, PSG, Barcelona, PSV, Ajax – ich nikt nie pokona, będę obstawiał ich zwycięstwa i zarabiał pieniądze. Po pierwsze taki system obstawiania skazany jest na porażkę, ponieważ kursy na triumf tych drużyn są bardzo małe. Na przykład postawimy 100 zł na zwycięstwo Realu Madryt, a wygramy tylko 108 zł – i to jeszcze przed potrąceniem podatku. Czy naprawdę chcemy ryzykować tak dużo dla tak małego zysku ? Chyba nie. Po drugie i najważniejsze – to, że Real Madryt wygrywa 95 % swoich spotkań nie oznacza, że wygrywa każde. Chociaż początkowo wydaje nam się, że te 5 % nas nie dotyczy, jest bardzo mało, to w rzeczywistości przegrane lub remisy wspomnianego Realu zdarzają się często. To powoduje, że przegramy kupon, a przy tak niskich zyskach bardzo ciężko jest potem odrobić stratę. Czy zatem system obstawiania zakładów bukmacherskich na niskie kursy jest dobry ? Czy jest skazany na sukces ? Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie. Ten kto zdecyduje się obstawiać niskie kursy, ten najprawdopodobniej bardzo szybko przegra swoje pieniądze.

Faworytów